foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Stredná odborná škola - Szakközépiskola

Tvoje miesto je medzi nami

Viedeń 2015                    Prezentácia ŠO a UO

skola

Panorama4ok.jpg

DSCN1898Dňa 15. 05. 2016, t. j. v nedeľu si skupinka nadšencov a milovníkov turistiky z našej školy, opakovane so 100 % úspešnosťou, „ objednala “ prekrásne a skvelé počasie na vedenú pešiu túru, ktorá bola organizovaná Z. p. o. Geoparkom Novohrad – Nógrád a Novohradským turisticko – informačným centrom vo Fiľakove.

Tentokrát viedla naša trasa autobusom z Fiľakova do Mučína, odkiaľ sme sa už pešo presunuli časťou turistickej náučnej Novohradskej magistrály, vytvorenej Novohradským Geoparkom, ku Mučínskej jaskyni. Táto malá, ale z hľadiska svojho vzniku jedinečná jaskyňa sa vytvorila vyvetrávaním 20 miliónov rokov starého kmeňa stromu. Zuhoľnatené zvyšky stromu sú v jaskyni badateľné dodnes. Pred jaskyňou sa nachádzajú aj odtlačky listov rastlín. Cestou ku jaskyni sme mohli obdivovať starú bučinu. Bukový porast reprezentuje zvyšok pôvodnej pastvy. Solitéry bukov majú okolo          200 rokov a vytvárajú krajinársky významnú enklávu v okolitých hospodárskych lesoch. Predstavujú významný biotop vzácneho hmyzu a lesného vtáctva. Pred 21 miliónmi rokov sa v tejto oblasti rozprestieral hustý les, ktorý bol počas vulkanickej aktivity náhle pochovaný pod horúcim sopečným popolom. Zuhoľnatené zvyšky konárov a odtlačky listov sú dôkazom existencie dnes už v niektorých prípadoch aj vyhynutých druhov a svedčia o subtropickom pásme. Priemerná ročná teplota v tomto období sa pohybovala v rozmedzí 15 – 18°C, pričom teploty ani v najchladnejších mesiacoch neklesali pod bod mrazu. Ďalšou zastávkou nášho putovania bol Lom v Telke. Bodkou a „ čerešničkou na torte “ bolo zdolávanie prírodných prekážok v údolí Piešňa, cez ktoré sme sa brodili až po návrat späť do Mučína. Naše veľké poďakovanie patrí organizátorom akcie v zastúpení vedúceho kancelárie Z. p. o. Geopark Novohrad – Nógrád pánovi RNDr. Jozefovi Puntigánovi, zástupkyniam Novohradského turisticko – informačného centra vo Fiľakove v zastúpení referentky pre cestovný ruch pani Ing. Zuzane Páleníkovej, ako aj skvelým vedúcim túry pánovi RNDr. Jozefovi Klindovi a pani Ing. Romane Nôtovej. Na naše veľké prekvapenie sme boli vyzvaní aj redaktorom Slovenského rozhlasu pre regionálne vysielanie pánom Romanom Grebáčom na rozhovor o našich skúsenostiach s výletmi podobného druhu. Takže snáď sa budeme aj počuť v rozhlasovom vysielaní, čo je tiež mediálnou reklamou pre našu školu ! Naša najbližšia túra sa uskutoční už v sobotu dňa 28. 05. 2016 v rámci Týždňa európskych geoparkov po trase Fiľakovo – Nová Bašta – Prameň p. Márie – Medvedia výšina – Dunivá hora – Šurice – Fiľakovo. Neváhajte a prihláste sa tiež medzi nás, tešíme sa na vás, priatelia !

Meniny:

Dnes : Sabína
Zajtra : Dobromila
27. október 2020

Virtuálna prehliadka

  

 

 

triedna kniha

Žiacka knižka

 

counter

Práve tu je 7 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2020 Stredná odborná škola Fiľakovo Rights Reserved.